DMVSTREAM.COM's NOVA Challenge
On March 16, 2019

Fairfax High School

3500 Old Lee Hwy, Fairfax, VA 22030

Register

Register For This Event

Game Details

THANKS TO COACHES AND PARTICIPANTS WHO ATTENDED.  WE MADE A SIZEABLE DONATION TO BEST BUDDIES (FAIRFAX HS) AND HAD A GREAT TIME. 

FOR PICTURES – https://novachallenge.shutterfly.com/       SEE YOU NEXT YEAR!

The 6th Annual DMVSTREAM.COM Nova Challenge will showcase the top public school senior boys basketball players from Loudoun, Fairfax, Arlington, Alexandria, and Prince William in two all-star games, a slam dunk contest, and a three point contest. Festivities begin at 2 pm with the first game. The three point and dunk contests follow at 4 pm, and the final game begins at 5 pm. The charity event has raised over $10,000 for Friends of Wounded Warriors, Loudoun Abused Women’s Shelter, Alternative House, Frederick Douglass Elementary (Leesburg), and Best Buddies (Centreville HS and Fairfax HS).

Fairfax High School
Saturday, March 16th
2:00 pm = Loudoun vs. Fairfax
4:00 pm = 3 point and Dunk Contest
5:00 pm = Prince William vs. Arlington/Alexandria

Fairfax

Coach:  Mike O’Brien, McLean

  1. Matias Prock- McLean
  2. Cam Savage- South Lakes
  3. Brian Aka- McLean
  4. Cody Mains- W.T. Woodson
  5. Bryce Douglas- Centreville
  6. Micah Johnson-Parrotte Oakton
  7. Derek Smith- Chantilly
  8. John Finney- Madison
  9. Marshall Reed- Westfield
  10. Daniel Deaver- Marshall
  11. Ryan Schlaffer- Marshall
  12. Chinguun Ganbold- W.T. Woodson

Alexandria/Arlington

Coach:  David Houston, West Potomac

  1. Noah Bullock- South County
  2. Jake Latta- South County
  3. Daryl Mackey- Jr West Potomac
  4. Jaquan Johnson-Terry T.C. Williams
  5. Shannon Harrigan- West Potomac
  6. Mike Joiner- Hayfield
  7. Rob Starkey- Wakefield
  8. Jared Watkins- Wakefield
  9. Junior Lotongo- Annandale  
  10. Jalon Lipford- Annandale
  11. Chris Warner- Wakefield
  12. Noah Strother- Falls Church
  13. Kyree Jones- Mt. Vernon
  14. Donovan Myles- South County

Loudoun

Coach:  Mike Koscinski, Riverside

  1. Evan Buckley- Stone Bridge                                                                                
  2. Alex Fitch- Rock Ridge                                       
  3. Ian Anderson- Potomac Falls                                     
  4. Schuyler Carman- Broad Run                                
  5. Chandler Tuten- Tuscarora                                          
  6. Joe Alexander- Loudoun County       
  7. Brett Asbury- Riverside                                              
  8. Zack Johnson- Woodgrove                                            
  9. Damien Harrison- Potomac Falls                                                                     
  10. Patrick Smedley- Broad Run                                     
  11. Dalton Young- John Champe             
  12. Robby Adams- Loudoun Valley        
  13. Moustapha Sene- Heritage                                           
  14. Michael Discher- Dominion                                            

Prince William

Coach:  Rocky Carter, Osbourn

  1. Antwi Asante- Gar-field
  2. Jakhari Taylor- Potomac
  3. Monty Byers- Gar-Field
  4. Darryl Garib- Forest Park
  5. Stacey Terry- Battlefield
  6. Jon Hylton- Osbourn
  7. Kylique Walker- Osbourn Park
  8. Devon Parrish- Patriot
  9. Hagen Vandiver- Patriot
  10. Brandon Daniels- Forest Park
  11. Jakai Moore- Patriot
  12. Myles Scott- Manassas Park
  13. Brandon Pitts- Manassas Park
  14. Michael Lindsay- Manassas Park
  15. Sean Cunningham- Brentsville     

Sponsors

Our Esteemed Sponsors for this event

           

Alumni Playing in College

PLEASE CONTACT US IF YOU SEE ANY INCORRECT INFORMATION
Loudoun County
2018
• Ben Kling – Stone Bridge (Salisbury)
• Dom Peterson – Loudoun Valley (Hood)
• Cam Corbett – Loudoun County (Football at Fairmont State)
• Jalen Williams – Loudoun Valley (Potomac State CC)
• Zyan Collins – Freedom (Cal. Of Pa.)
• Willie Jordan – Broad Run (Football at Fairmont State)
2017
• Anthony Cooper -Broad Run (South Kent Prep)
• Brian Sweeney – Potomac Falls (Hampden Sydney College)
• David Walls – Potomac Falls (Garrett College)
• Zach Garrett – Heritage (GMU)
• Nick Ball – Loudoun Valley (Marymount)
• Tyler Karol (Loudoun County)
• Chris Chapman – Heritage (Hampden Sydney)
• Mike Elliott (Dominion)- NVCC
• Duron Norris – Loudoun Valley (Shepherd for football)
• Dom Fragala – Champe (Niagara)
• Christian Sweazie – Potomac Falls (Fairmont State)
• Drew Johnson – Broad Run (UMW)
2016
• Jaleel Robinson – Broad Run (Millersville U. for football)
• Jamel Howard – Tuscarora (Eastern Mennonite)
• Zach Burdick- Champe (William and Mary for football)
• Zach Collins – Freedom (Wheeling Jesuit)
• Kyle Copeland – Tuscarora (Phillips Exeter – Holy Cross)
• Kuony Deng – Champe (Football at Cal U)
• Lucas Martin- Briar Woods (Salisbury
2015
• Jason Jolly – Stone Bridge (Fairmont State)
• Wanya Allen – Potomac Falls (Shepherd University for football)
• Quad Borup – Loudoun County (Uni. Of South Carolina)
2014
• Jordan Roach- Tuscarora (CNU- Basketball and Track)
• Travis Fulgham – Broad Run (ODU for football)
• Paul Rowley – Loudoun Valley (William and Mary)
• Tony Richardson – Dominion (Cal. Uni. of PA)
• Jeff Rhodes – Champe (Marymount)
• Ryan Lam- Briar Woods (Guilford)
• Colin Jeffrey (Guilford)
Fairfax 
2018
• Gabe Kier – West Springfield (Millersville)
• Aaron Darab – Madison (Rocktop Academy)
• Matt Urbach – WT Woodson (JMU)
• Ryan Robinson – Marshall (Dickinson)
• Greg Rowson – Robinson (Mary Washington)
• Braedon Johnson – Oakton (Johns Hopkins)
• Nate Spurlock – WT Woodson (Massanutten Prep)
• Emmanuel Aghyere – South Lakes (Shepherd)
2017
• Dontae Johnson – Annandale (York)
• Michael Griffin –Herndon (Lynchburg)
• Corey Pelham – Lake Braddock- (Va Wesleyan)
• Sami El-Rafey – Langley (Bridgewater)
• Jordan James –Marshall (Wesleyan)
• Jack Foley – Marshall (Augusta)
• Marcus Cherry – South Lakes (Massanutten Military)
• Nick Albert – Prep School in NC
• Jason Aigner – WT Woodson (CNU)
• Liam Harrington – Herndon (CNU)
• Chas Battaglia – Langley (Dickinson)
• Simon Mulaa – WT Woodson (Slippery Rock)
2016
• Matt Ayoub – Woodson (St. Mary’s College)
• James Butler- Lake Braddock (US Naval Academy)
• Lewis Djonkam- West Springfield (VCU)
• Blake Francis- Westfield (Wagner College)
• Taiga Walker – Madison (Marymount)
• Tavon Tarpley- Langley (Hawaii Pacific)
• Alex McNaughton- Fairfax (Salisbury U)
• Nate Shafer- Langley (Swarthmore College)
2015
• Tyler Barton – Fairfax (Lower Columbia College -WA.)
• Sekai Walker – Madison (University of Mary Washington)
• Nate Roberts – Fairfax (Christopher Newport)
• Eric Bowles – Woodson (Central Connecticut State University)
• Tyvez Monroe – Edison (Augusta University)
• John Ukpaiama – Edison (Penn State- Harrisburg)
• Brandon Kamga – South Lakes (Northeastern)
• Austin Hall – Annandale (University of Mary Washington)
• Jack Ferguson – McLean (Salisbury University)
• John Cronin – West Springfield (University of Mary Washington)
• Jacob Williams – Westfield (University of Mary Washington)
2014
• DeMornay Pierson-El – West Potomac (Nebraska for football)
• Dre Puryear – South Lakes (Brewton-Parker)
• Kent Auslander – Herndon (University of Maryland)
• Spencer Marin – West Springfield (Christopher Newport)
• Marcus Brumsley – Edison (San Diego CC)
• Garrett Collier- Langley (Denison U)
Prince William
2018
• Jaylen Williams – Potomac
• Ike Onwuka – Patriot (Hampton U)
• Antonio Warner – Stonewall
• Marcus Stephens – Hylton (St. Thomas Aquinas)
• Jordan Gibson – Stonewall (Presbyterian)
• Drake Marshall – Patriot (Wilkes)
• Rodney Graves – Colgan (Medaille)
• Brayden Gault – Battlefield (Belmont Abbey)
• Kaeleb Carter – Colgan (UVA-Wise)
• Derrick Hopkins – Woodbridge (Washington Adventist)
• Connor Withers – Osbourn (Massanutten Military)
• Will Bounds – Battlefield (Slippery Rock)
Donovan Breeding- Osbourn (Wilkes)
2017
• Dwayne Hill – Hylton (Eastern Mennonite)
• James West IV – Freedom (Mt. St. Mary’s)
• Imrie Worley – Woodbridge (Barton)
• Anthony Pearson – Osbourn (Hood)
• Shonari Street – Battlefield (Clayton State)
• Nana Opoku – Potomac (Mt. St. Mary’s)
• Jamal Washington – Potomac (Millersville)
• Ely Camp – Potomac (Garret CC)
• Joe Davis – Battlefield (Mt. Olive)
• Kohlby Washington – Woodbridge (Winston Salem State)
• Chris Knight – Garfield (Garrett CC)
2016
• Jeff Gordon – Potomac (Barton College)
• Blake Pagon – Battlefield (Stanford University)
• Jerry Carter- Hylton (Mt. Olive College)
• Tyland Crawford – Hylton (North Greenville U)
• Brian White- Hylton (Randolph College)
• Keaton Simmons – Stonewall Jackson (Miami Dade College)
• Rashaan Bean – Forest Park (Wilson College)
• Garrett Cook- Patriot (Fairmont State)
• Cameron Robinson- Woodbridge (Mt. Olive College)
Alexandria/Arlington 
2018
• Brandon Powe – South County
• Shuland Williams – Edison
• Monte Richardson – Hayfield
• Amari Cooper – Wakefield
• Seth Dunn – South County (Football at W&M)
• Noah Barnes – Jefferson (Cal Tech)
• Marquis Washington – Edison
• Quinton Millora-Brown – South County (Rice)
Stanley Adjei – West Potomac (Regent U)
2017
• Trey Green (Edison)
• Alpha Kamara (Mount Vernon)
• EJ Johnson – South County (Lacrosse at Hampton)
• Halil Parks –Wakefield (Notre Dame College)
• Alan Treakle – Wakefield (Mt. Olive)
• Khalil Williams-Diggins – West Potomac (Harford CC)
• Da’Jon Bellfield – West Potomac (Football at UVA – Wise)
• Idaresit Ekpuk – West Potomac (UMW)
• Connor Van Kirk (Yorktown)
• Carrington Box (Hayfield)
• Nate Avery – South County (Chesapeake CC)

(more…)

Past Events

Previous NOVA Challenge Results

2019 RESULTS at Fairfax HS
Fairfax- 126 vs. Loudoun- 117
Fairfax MVP: Daniel Deaver (Marshall)
Loudoun MVP: Ian Anderson (Potomac Falls)
Arlington/Alexandria- 126 vs. Prince William-108
Arlington/Alexandria: Jaquan Johnson-Terry (TC Williams)
Prince William MVP: Jon Hylton (Osbourn)
Dunk Champion: Daryl Mackey Jr (West Potomac)
Three Point Champion: Derek Smith (Chantilly)

2018 RESULTS at Centreville HS
Fairfax- 108 vs. Arlington/Alexandria- 99
Fairfax MVP: Emmanuel Aghayere (South Lakes)
Arlington/Alexandria MVP: Quentin Millora-Brown (South County)
Prince William-118 vs. Loudoun- 97
Prince William MVP: Brayden Gault (Battlefield)
Loudoun MVP: Zyan Collins (Freedom-South Riding)
Dunk Champion: Amari Cooper (Wakefield)
Three Point Champion: Colter Carton (Langley)

2017 RESULTS at Riverside HS
Prince William- 126 vs. Fairfax- 108
Prince William MVP: Nana Opoku (Potomac)
Fairfax MVP: Jason Aigner (WT Woodson)
Loudoun-130 vs. Arlington/Alexandria- 126
Loudoun MVP: Dom Fragala (Champe)
Arlington/Alexandria MVP: Alan Treakle (Wakefield)
Dunk Champion: Nana Opoku (Potomac)
Three Point Champion: Alpha Kamara (Mount Vernon)

2016 RESULTS at Marshall HS
Prince William- 110 vs. Arlington/Alexandria- 107
Prince William MVP: Cameron Robinson (Woodbridge)
Arlington/Alexandria MVP: Lewis Djonkam (West Springfield)
Fairfax- 108 vs. Loudoun- 101
Fairfax MVP: Blake Francis (Westfield)
Loudoun MVP: Colin Jachimowski (Stone Bridge)
Slam Dunk Champion: William Unterkofler (Centreville)
Three Point Champion: Jerry Carter (Hylton)

2015 RESULTS at Rock Ridge HS
Fairfax- 122 vs. Loudoun- 110
Fairfax MVP: Tyvez Monroe (Edison)
Loudoun MVP: Jason Jolly (Stone Bridge)
Slam Dunk Champion: Tyler Barton (Fairfax)
Three Point Champion: Jason Jolly (Stone Bridge)

2014 RESULTS at Centreville HS
Loudoun- 125 vs. Fairfax- 115
Loudoun MVP: Travis Fulgham (Broad Run)
Fairfax MVP: DeMornay Pierson-El (West Potomac)
Slam Dunk Champion: Jordan Roach (Tuscarora)
Three Point Champion: Joseph Richards (West Potomac)

  PAST PROMO VIDEOS:

 

What is the 2017 DMVStream.com Nova Challenge?

The DMVSTREAM.COM Nova Challenge, April 10, 2016

Venue

Location that you'll be looking for

Event Location

Get Directions

Directions

Enter Destination From under Get Directions and Click on Get Directions Button.